a
Blog

Dovidenia plavky, vitaj krupicové flameri

Podľa Lenky
DSCF6635

Krupicová kaša so sofistikovaným názvom a máte vybavené – kilá navyše aj uznanie na instagrame.

Tento dezert je vlastne taká chuťovo podobná #peciemezozasob Panna Cotta. Recept je jednoduchý a ingrediencie zameniteľné. Ak ste vegánka, alebo ňou veľmi túžite byť, použite kokosové mlieko alebo kokosovú smotanu. Ak ste po rozchode, alebo len nezvládate karanténu, použite šľahačkovú smotanu – pri neznesiteľných stavoch začíname pri 33 % tuku a viac.

Ak pripravujete dezert aj pre kamošky, tak ho nezabudnite ocukrovať naviac – nech sa tá celulitída lepí najmä na ne a vás obchádza.

Na 4 dezertné poháriky, resp. jednu porciu.

  • 250 ml mlieka (alebo pol na pol mlieko a šľahačková smotana),
  • 30–40 g krupice (v závislosti od hustoty vášho mlieka, radšej menej ako viac),
  • 15 g cukru,
  • kôra z polky citróna,
  • štipka soli,
  • 100 g mrazeného/ čerstvého bobuľového ovocia,
  • 10–20 g cukru (podľa chuti a kyslosti ovocia),
  • 5 g kukuričného škrobu.
Bildschirmfoto 2020-04-21 um 21.18.27

Flameri znamená sladká, studená kaša. Pôvodne to bol želatínový dezert zo škrobovej vody získanej z cez noc namočených ovsených vločiek. Krajina pôvodu – Anglicko, 16 storočie.

Štandardným spôsobom pripravíme riedku krupicovú kašu. Hneď horúcu ju nalejeme do dezertných pohárikov (vaša porcia môže ísť aj do zaváraninových). Kým nám kaša chladne, pripravíme si omáčku z ovocia a cukru s troškou vody, ktoré pomaly v hrnci zahrievame. Keď sa omáčka zahriala a začala takmer vrieť, prilejeme k nej lyžičku kukuričného škrobu rozpusteného v troche vody a miešame kým mierne nezhustne. Ovocnou omáčkou prelejeme kašu a dáme zachladiť. Hrniec olizujeme až po vychladnutí.

Dezert konzumujeme pri pozeraní Netflixu a nezabudnite zatelefonovať svojim blízkym a len tak letmo spomenúť, čo ste to pripravili. Dobrú chuť.

Viac inšpirácie na (nielen) rýchle a chutné dezerty nájdeš na profile @wandering_senses

Lenka

New Yorkská kuchárka z Michaloviec

Milovníčka chutných receptov, z ktorých sa (ne)priberá